Układ rozrodczy kobiety jest bardzo delikatnym systemem, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zrównoważonej flory bakteryjnej. W przypadku, gdy zostanie ona zaburzona, może wystąpić stan zapalny. To problem bardzo powszechny wśród kobiet, za który w 90 procentach odpowiedzialne są drobnoustroje. Zapoznaj się z podstawowymi objawami problemu i sprawdź co warto zrobić, aby usunąć skutki zapalenia!
Jakie są objawy zapalenia pochwy?
Specjaliści wyróżniają 3 podstawowe rodzaje zapalenia pochwy:
- infekcja bakteryjna, którą łatwo poznać po charakterystycznym zapachu „rybiej” woni wydzieliny z pochwy. Podczas choroby, występują również niezbyt obfite upławy szarobiałej barwy,
- zapalenie wywołane przez drożdżaki. Infekcja wiąże się z występującym w okolicach intymnych zaczerwienieniem i jego świądem. Śluz ma w tym przypadku także gęstszą konsystencję, niekiedy nawet serowatą,
- rzęsistkowe zapalenie pochwy, którego przyczyną jest pierwotniak zwany rzęsistkiem pochwowym. Schorzenie bardzo często początkowo nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach wydzielina z pochwy staje się pienista, przyjmuje nieprzyjemną woń i zmienia swój odcień na zielonkawy lub żółty. Dodatkowo występuje świąd i ból podczas stosunku a także przy oddawaniu moczu.
Skąd bierze się problem?
To przypadłość, która dotyka kobiety w każdym wieku. Do uciążliwego problemu dochodzi w przypadku, gdy naturalna flora bakteryjna okolic intymnych zostanie naruszona. Uszkodzenie bariery ochronnej może nastąpić poprzez krwawienia miesiączkowe, poronienie, niezachowanie odpowiedniego poziomu higieny osobistej, czy współżycie płciowe.
Aby uniknąć tego typu dolegliwości, przede wszystkim należy dbać o czystość narządów rodnych. Błędnym zachowaniem jest dzielenie się osobistymi środkami czystości, takimi jak ręczniki, gąbki do mycia ciała, a nawet szlafroki. Dobrą praktyką jest również unikanie publicznych toalet, w których można zarazić się szkodliwymi drobnoustrojami. Warto też rozsądnie dobierać partnerów seksualnych, kobiety, które często ich zmieniają znacznie bardziej narażone są na zakażenie.
Metody zwalczania uciążliwego problemu
Aby wyeliminować zapalenie pochwy, należy w pierwszej kolejności skontaktować się ze specjalistą. Pomoże on stwierdzić przyczynę problemu i dobierze odpowiednie preparaty.
Rozpoznanie zwykle zaczyna się od badania ginekologicznego i pobrania wymazu z pochwy. Po wykonaniu testów cytologicznych ginekolog dobiera odpowiednie preparaty. Podczas terapii stosowane są zwykle antybiotyki i środki do miejscowego stosowania. W celu przywrócenia równowagi bakteryjnej wykorzystuje się również probiotyki z bakteriami kwasu mlekowego.
Jeśli masz podobny problem, lecz nie chcesz tygodniami czekać na wizytę u specjalisty, skorzystaj z pomocy online, jaką udostępniamy na stronie heals.pl. Znajdziesz tutaj wsparcie profesjonalnych ginekologów, możesz także uzyskać receptę na niezbędne preparaty. Wypełnij formularz z linku https://heals.pl/bakteryjne-zakazenie-pochwy/ i skorzystaj z profesjonalnej pomocy bez wychodzenia z domu!