Kategorie
Bez kategorii

Telemedycyna w Polsce

Postęp technologiczny oraz obecnie trwająca sytuacja pandemiczna wymusiła na branży medycznej zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu, udzielanie porad lekarskich przez telefon, czy internetowy chat byłoby niedopuszczalne. Dziś jest to forma konsultacji, która nie dziwi nikogo, a nawet jest rekomendowana przez wielu specjalistów. Nic dziwnego, telemedycyna w wielu przypadkach może być bardzo pomocna. W dobie pandemii i Ty postaw na zdalne konsultacje w naszej firmie! Możesz skontaktować się z nami poprzez portal heals.pl

Skąd taka popularność telemedycyny?

W środowisku lekarskim już od dłuższego czasu istniał problem systematycznej i regularnej obsługi pacjentów. Słynne kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu towarzyszyły przychodniom od zawsze i nikt przez dłuższy czas nie wiedział co z tym zrobić. Jednocześnie, farmaceuci wiedzieli, że większą część wizyt dałoby się przeprowadzić bez konieczności osobistego kontaktu.

Krokiem w stronę informatyzacji wizyt było wprowadzenie w styczniu ubiegłego roku e-recepty. Dzięki niej, praca lekarzy została znacznie przyspieszona, pojawiła się również możliwość przepisywania medykamentów bez konieczności osobistych wizyt. Rozprzestrzenienie się koronawirusa stało się dodatkowym pretekstem na wprowadzenie rozwiązań telemedycyny do obecnego systemu leczenia.

Jak to działa w praktyce?

Cały proces rozpoczyna się od wejścia na stronę internetową portalu medycznego i uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego. W nim pacjent umieszcza prawdziwe dane dotyczące jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i symptomów chorobowych, które pojawiły się w ostatnim czasie.

Po przygotowaniu i odesłaniu formularza jest on odczytywany przez lekarza specjalistę. Po zapoznaniu się ze stanem pacjenta może on:

  • wypisać receptę przedłużającą działanie niektórych leków,
  • wystawić diagnozę i zaproponować metodę leczenia na podstawie przesłanych danych
  • skierować pacjenta na tradycyjną wizytę lekarską i dodatkowe badania, jeśli problem będzie wymagał zaawansowanej diagnostyki.

Po około 30 minutach od złożenia formularza, pacjent otrzyma informacje dotyczące diagnozy i kod przepisanej recepty, który może on zrealizować w dowolnej aptece.

Zalety zastosowania i korzystania z telemedycyny

Podstawowym plusem takiej formy kontaktu z lekarzem jest jej szybkość. W przypadku internetowej diagnostyki medycznej, sprawę można załatwić niemal od ręki, bez konieczności oczekiwania na swoją kolej przez długi czas.

E-recepta jest bezkontaktową formą współpracy pacjenta z lekarzem, który nie musi narażać się na możliwość zakażenia koronawirusem podczas tradycyjnego spotkania w placówce. Informacje dotyczące diagnozy, czy kod recepty udostępniane są poprzez wiadomość SMS lub specjalny panel pacjenta. To także doskonały sposób  na uzupełnienie domowej apteczki o regularnie stosowane leki, na które wymagana jest recepta.

Zobacz naszą ofertę e-konsultacji medycznych na heals.pl!