Kategorie
Bez kategorii

Jaka jest różnica między antykoncepcją awaryjną a hormonalną? Jak stosować je właściwie?

Antykoncepcja i jej formy są dziś mocno zróżnicowane. Wyróżniamy przede wszystkim antykoncepcję hormonalną oraz awaryjną. Jaka jest główna różnica między tymi typami antykoncepcji i jak je stosować właściwie?

Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem antykoncepcji należy zaczerpnąć konsultacji ginekologicznej. Tabletki antykoncepcyjne  – zaliczane do antykoncepcji hormonalnej, dostępne są na receptę z tego względu, że zawierają hormony w różnych stężeniach. Dlatego tak ważna jest wizyta u ginekologa, wykonanie badań i dopiero dobór odpowiednich pigułek. Źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać niepożądane skutki uboczne.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna, czyli najczęściej pigułki antykoncepcyjne, przyjmuje się najczęściej w cyklu 21+7, czyli 21 dni bez przerwy z tygodniową przerwą (w tygodniu przerwy występuje menstruacja) lub pigułki przyjmowane 28 dni bez przerwy, gdzie 7 pigułek to placebo. Tylko regularne przyjmowanie pigułek chroni przed zajściem w ciążę, a także pomaga regulować cykl.

Prawidłowe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych daje gwarancję bezpieczeństwa także w ciągu tych 7 dni.  Daje to też gwarancję zachowania odpowiedniej ilości hormonów w organizmie.

Może się zdarzyć, że przyjęta tabletka może mieć zmniejszone działanie, np. w przypadku wystąpienia wymiotów. Wówczas dla zachowania należytego bezpieczeństwa należy przyjąć kolejną pigułkę i tym samym kolejne opakowanie rozpocząć dzień wcześniej.

Natomiast co w przypadku gdy pigułka zostanie pominięta albo antykoncepcja mechaniczna zawiedzie?

W niektórych przypadkach konieczne jest sięgnięcie po antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. tabletkę dzień po.

Skuteczność pigułki po mija po 72 godzinach. Im wcześniej zostanie przyjęta do organizmu po stosunku, tym mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Pigułki te zawierają dużą ilość progestagenów, których rolą jest zagęszczenie śluzu i uniemożliwienie plemnikom dostania się do komórki jajowej. Istnieje wiele zdań na temat zażywania pigułki po i jej wpływu na zdrowie kobiety. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie ma zbyt negatywnego wpływu na zdrowie jeśli nie jest nadużywana ilość przyjmowanych pigułek w danym czasie. Ten rodzaj antykoncepcji nie powinien być stosowany więcej niż dwa razy w czasie jednego cyklu. Ma to zły wpływ na gospodarkę hormonalną, a także może powodować plamienia, krwawienia i choroby wątroby.

Dlatego w stosowaniu antykoncepcji awaryjnej powinno się zachować zdrowy rozsądek i traktować ją jako ostateczność.

Zatem jakie są różnice w obu metodach antykoncepcji?

Obie formy antykoncepcji mają za zadanie głównie chronić przed ciążą i taką też rolę spełniają. Główną różnicą pomiędzy antykoncepcją hormonalną a awaryjną jest ciągłość zażywania tabletek. W przypadku hormonalnej konieczne jest przestrzeganie terminów i niepomijanie żadnej pigułki, a w przypadku tej drugiej zażycie pigułki tylko w razie „awarii”. Do obu metod zapobiegania ciąży powinno się podchodzić z wcześniejszą konsultacją u specjalisty.