Kategorie
Bez kategorii

Jak działa e-recepta?

W obecnych czasach, kontakty międzyludzkie mogą spowodować niekontrolowany przyrost zakażeń. Choć, wydawać by się mogło, pandemia zaczyna ustępować, problem wciąż nie został jeszcze skutecznie wyeliminowany. Dlatego właśnie nadal mamy nieznacznie ograniczony kontakt z poradniami medycznymi i staramy się wszelkie problemy zdrowotne rozwiązywać możliwie bezkontaktowo. Ułatwia to wprowadzona niedawno e-recepta, która ułatwia dostęp do środków medycznych i regularnie stosowanych leków. Jak ona działa? Przeczytaj artykuł i skorzystaj z praktycznej opcji e recepty w naszej firmie!

Czym jest e-recepta?

Taka forma udostępniania leków funkcjonuje w systemie zdrowia od stycznia 2020 roku. Całkowicie już zastąpiła ona standardowe recepty wypisywane na bloczkach, choć wciąż dopuszczalna jest również ta tradycyjna wersja. Jednak korzystanie z internetowego rozwiązania jest bezpieczniejsze.

Recepta jest dokumentem elektronicznym, który w ogólnokrajowej pamięci systemów informatycznych przechowuje konkretne informacje o przepisanych lekach. W ten sposób lekarz prowadzący może w dowolnym momencie skontrolować jakie preparaty zostały zapisane w poprzednich etapach leczenia.  Z kolei pacjent może zamówić lekarstwa w dowolnej aptece na terenie kraju.

Dane e-recepty zawierają informacje dotyczące nazwy leku, przepisanej ilości, sposób dawkowania, składu recepturowego preparatu oraz dane dotyczące tego, kto te lekarstwa przepisał. Wszystkie te wytyczne są dostępne również na koncie pacjenta na heals.pl

W jaki sposób zrealizować taką receptę?

Aby wykupić leki na podstawie e-recepty, potrzeba jedynie:

  • 4-cyfrowego kodu, który można pobrać ze strony heals.pl, odczytać z wiadomości SMS lub wydruku udostępnionego przez lekarza podczas tradycyjnej wizyty
  • numeru pesel do identyfikacji danych osobowych pacjenta.

Z tymi informacjami można udać się do dowolnej apteki w kraju i kupić potrzebne lekarstwa. W przypadku braku konkretnego typu środków lecznicych, farmaceuta może standardowo zaproponować zamiennik. E-receptę można zrealizować do 30 dni od daty wystawienia, w przypadku antybiotyków doustnych lub antybiotyków w zastrzykach należy wykupić produkty do 7 dni.

Zalety wynikające z korzystania z e-recepty

Użycie elektronicznej recepty jest przede wszystkim bezpiecznym sposobem nabywania leków. Ze względu na fakt, że dane dotyczące stosowanych preparatów przechowywane są w informatycznym systemie, nie można zgubić takiego dokumentu, co często miało miejsce w przypadku papierowych formularzy.

Zastosowanie e-recepty to również większa wygoda dla farmaceutów obsługujących klientów. Ze względu na specyfikę zawodu lekarzy, ich pismo w wielu przypadkach powodowało problemy z odczytaniem informacji. Tutaj wszystkie dane są w przejrzysty sposób katalogowane w systemie.

E-recepta jest także świetnym rozwiązaniem pod względem mobilności realizacji. Leki na jej podstawie można kupić w dowolnej aptece w kraju. Możesz więc zamówić potrzebne preparaty nawet jeśli będziesz poza domem. Skorzystaj z tej opcji i zaoszczędź swój czas!

Zamów e-receptę na heals.pl!