Kategorie
Bez kategorii

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Aby zapobiec nieplanowanej ciąży i jednocześnie cieszyć się z regularnego życia seksualnego, kobiety sięgają po różne metody antykoncepcyjne. Standardowa prezerwatywa nie jest obecnie jedynym rozwiązaniem, a jej wykorzystanie i tak może okazać się nieskuteczne. Są inne techniki, dzięki którym można uprawiać seks bez ryzyka wpadki. Jedną z nich jest antykoncepcja hormonalna, którą interesuję się coraz większa liczba pań. Sprawdź, czy metoda faktycznie jest taka skuteczna.

Na czym polega antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna polega na regulacji cyklu miesiączkowego kobiety i zabezpieczeniu przed zapłodnieniem, wykorzystując tzw. substancje czynne. To związki chemiczne umieszczane w preparacie farmaceutycznym, które są syntetycznymi odpowiednikami hormonów płciowych, takich jak estrogeny czy progesteron.

Ich zadaniem jest spowolnienie lub uniemożliwienie przeprowadzenia procesu owulacji, przez co znacznie ogranicza się możliwość zapłodnienia komórki jajowej podczas stosunku. Substancje te mogą dodatkowo wpływać na złagodzenie miesiączki, a niektóre leki stosowane są do zwalczania trądziku, nadmiernego owłosienia czy regulacji wagi.

Jakie są rodzaje antykoncepcji hormonalnej?

Rozwój medycyny stale przynosi nowe rozwiązania również w kwestii antykoncepcji. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że nawet najlepsza metoda zapobiegania ciąży, nie daje stuprocentowej gwarancji skuteczności. Do podstawowych technik antykoncepcji hormonalnej należą:

  • pigułki antykoncepcyjne – to najczęściej stosowany sposób na bezpieczny seks. Wyróżnia się przy tym tabletki jednoskładnikowe, które zawierają jedynie progestagen oraz dwuskładnikowe pigułki w swoim składzie posiadające etynyloestradiol i progestagen,
  • plastry antykoncepcyjne transdermalne – ich skład jest podobny do tabletek dwuskładnikowych. Nakleja się je na skórę, przykładowo na ramię, pośladek czy plecy i zmienia co 7 dni. W tym czasie hormony zawarte w plastrach przechodzą przez tkanki ciała do krwi i regulują pracę układu rozrodczego,
  • pierścienie dopochwowe – o składzie podobnym do tabletek dwuskładnikowych. Hormony w tym przypadku są jednak uwalniane ze specjalnego pierścienia, który wkładany jest samodzielnie do pochwy.

Bardziej zaawansowane metody antykoncepcji

Ochronę przed nieplanowaną ciążą mogą zapewnić również zastrzyki hormonalne. Ich działanie i skład jest zbliżony do standardowych tabletek jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych. Zastrzyki wykonuje się raz na 3 miesiące.

Bardziej zaawansowaną techniką jest implant antykoncepcyjny, który wszczepia się pod skórę kobiety. W swoim składzie zawiera on jedynie progestagen, który jest stopniowo uwalniany do krwi. Preparat zapewnia antykoncepcję w czasie od 3 do 5 lat! Okres ten głównie od stanu zdrowia pacjentki i rodzaju zastosowanego preparatu.

Bez wsparcia lekarskiego, żadna z prezentowanych metod może nie być w pełni skuteczna. Dlatego przed zdecydowaniem się na jedną z nich, skontaktuj się z naszym specjalistą poprzez formularz na stronie heals.pl i zapoznaj z dostępną ofertą!

Sprawdź szczegóły na heals.pl!