Kategorie
Bez kategorii

Ile jest ważna e-recepta?

Od stycznia ubiegłego roku, w niepamięć odeszły tradycyjne kartki z wypisanymi przez farmaceutę preparatami. W większości zastąpiły je e-recepty, które znacznie usprawniły procedurę udostępniania lekarstw dla pacjenta. Do wykorzystania takiego dokumentu potrzebny jest jedynie 4 cyfrowy kod i pesel osoby, na którą został on wystawiony. Sprawdź w jak krótkim czasie zrealizujesz swoją receptę poprzez nasz internetowy formularz na heals.pl!

Czym jest e-recepta?

To elektroniczny dokument, który przechowywany jest w centralnej sieci informatycznej. Zawiera on informacje dotyczące przepisanego leku, sposobu jego stosowania, a także datę przygotowania recepty i dane dotyczące lekarza, który wprowadził dokument do systemu.

E-recepta jest więc elektroniczną formą recepty w formie papierowej, która wcześniej była stosowana. Informacje są jednak w tym przypadku lepiej przechowywane, bardziej dostępne i katalogowane w przejrzysty  sposób. E-recepta stanowi więc spore ułatwienie zarówno dla pacjenta, jak i farmaceuty obsługującego punkt apteczny.

Jak długo ważny jest taki dokument?

E-recepta standardowa ważna jest zwykle przez 30 dni. Są jednak dokumenty o dłuższym okresie zastosowania, który może wynieść 120 lub 365 dni. W przypadku, gdy recepta ma być ważna przez okres jednego roku, lekarz musi taką informację zaznaczyć podczas jej tworzenia.

Niektóre środki mają z góry określony termin ważności recepty. Zalicza się do nich:

  • antybiotyki, dla których okres zakupu wynosi 7 dni od momentu wystawienia recepty,
  • preparaty immunologiczne – które można wykupić w czasie do 120 dni od daty wystawienia.

Przy standardowym typie recepty, istnieje możliwość jej realizacji w późniejszym terminie. Taką informację jednak musi zaznaczyć lekarz podczas tworzenia recepty. W naszej firmie można również złożyć wniosek o nową receptę, w przypadku, gdy poprzednia utraci ważność.

Zgubiłem kod, gdzie mogę go odzyskać?

Przy tradycyjnej wizycie lekarskiej, 4-cyfrowy numer recepty, pacjent dostaje w postaci wydruku od lekarza. Ukazując go sprzedawcy w aptece, będzie on mógł zrealizować receptę, przy jednoczesnym podaniu peselu. 

Informację z kodem, pacjent może uzyskać również poprzez wiadomość SMS, która zostanie wygenerowana przez lekarza podczas wizyty. W ten sposób można będzie w dowolnym momencie udostępnić kod i kupić potrzebne leki.

W przypadku, gdy utracimy informację o kodzie recepty, można ją odzyskać logując się poprzez portal heals.pl. Aby to zrobić, należy utworzyć nowe konto pacjenta. Po uzyskaniu dostępu do serwisu, w historii leczenia można sprawdzić przepisane recepty i uzyskać potrzebny numer. Skorzystaj z możliwości kontaktu online i zamów potrzebne leki bez wychodzenia z domu!

Zamów e-receptę na heals.pl!