Kategorie
Bez kategorii

Czy antykoncepcję hormonalną można stosować z innymi lekami?

Antykoncepcja hormonalna, a inne leki. Czy można łączyć zażywanie pigułek antykoncepcyjnych z innymi lekami jednocześnie? Jakie są tego skutki?

Antykoncepcja hormonalna, jak każda inna, ma za zadanie chronić przed ciążą. Jej skuteczność jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi około 99%.  Tabletki antykoncepcyjne zawierają substancje o działaniu hormonalnym odpowiedzialnym za procesy hamowania owulacji. Substancje te wchodzą w interakcje z innymi lekami, zatem należy mieć na uwadze jak wpływa to na organizm kobiety.

Antykoncepcja hormonalna kontra inne leki

Przede wszystkim, zanim zapadnie decyzja o rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej przez kobietę, powinna ona poinformować lekarza o innych przyjmowanych przez nią środkach. Wówczas specjalista przepisze odpowiednie pigułki antykoncepcyjne lub zleci inną metodę antykoncepcji. Interakcje między pigułkami a innymi lekami mogą być różne, np. mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji lub powodować krwawienia.

Które leki wywołują niepożądane interakcje?

Na pewno należy uważać na kombinację środków antykoncepcyjnych z lekami przyspieszającymi perystaltykę jelit – przeczyszczających (metoklopramidy). Mogą one doprowadzić do przeczyszczenia, w rezultacie czego pigułka może zostać szybko usunięta z organizmu. Zły wpływ mogą mieć także leki przeciwgrzybicze (gryzeofulwina), przeciwpadaczkowe (np. barbeksaklon, prymidon), przeciwgruźlicze (np. ryfampicyna), a nawet niektóre zioła, np. te zawierające dziurawiec. Skuteczność antykoncepcji może zostać obniżona także poprzez zażywanie niektórych antybiotyków (np. penicyliny) poprzez ich niekorzystny wpływ na florę bakteryjną jelit. Niektóre leki na grypę (zawierające paracetamol), a nawet kwas askorbinowy (witamina C) również mogą zwiększać wystąpienie działań niepożądanych.

Wszystkie wyżej wymienione środki mogą mieć zły wpływ na skuteczność antykoncepcji. W czasie stosowania innych leków lub wyżej wymienionych zaleca się stosowanie również antykoncepcji mechanicznej, np. prezerwatyw. Jeśli natomiast choroba jest przewlekła i wymaga długoterminowego leczenia, zaleca się odstawienie pigułek antykoncepcyjnych.  

Czy antykoncepcja hormonalna może zmniejszać skuteczność innych leków?

Może mieć to wpływ, tak samo jak i antykoncepcja hormonalna na działanie innych leków. Działa to w dwie strony. Środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich skuteczności. Co ciekawe, antykoncepcja hormonalna może obniżać tolerancję na leki z grupy benzodiazepin (diazepam czy lorazepa) – leków uspokajających.

Decydując się na antykoncepcję hormonalną należy mieć na uwadze interakcje pigułek z innymi lekami i o wszystkim informować ginekologa, aby przepisał odpowiednie opakowanie tabletek. Podczas stosowania ich z innymi lekami należy pamiętać o możliwym zmniejszeniu skuteczności obu substancji.