Kategorie
Bez kategorii

Co to jest antykoncepcja?

Nieplanowana ciąża, może całkowicie odmienić życie. Już jedna namiętna noc, podczas etapu owulacji kobiety może spowodować zapłodnienie komórki jajowej. Czy to oznacza, że aby uniknąć wpadki, warto całkowicie zrezygnować z seksu w tym czasie? Niekoniecznie… Są sposoby, dzięki którym można zniwelować ryzyko zapłodnienia podczas stosunku… Sprawdź najpopularniejsze z nich i zabezpiecz się przed nieplanowaną ciążą. Zamów e-receptę na heals.pl!

Czym jest antykoncepcja?

Pod pojęciem antykoncepcji kryją się wszelkie metody i środki, które stosowane są w celu zapobiegnięcia ciąży. Przez to słowo oznacza się niekiedy kontrolę narodzin i możliwość planowania rodziny w odpowiednim czasie. Istnieje kilka sposobów zapobiegania zapłodnieniu, wśród nich można wyróżnić antykoncepcję hormonalną, mechaniczną, chemiczną oraz naturalną.

Do oceny efektywności danej metody służy tzw. wskaźnik Pearla. To indeks powstały poprzez przeliczenie ilości ciąż na 100 kobiet, które przez rok stosowały dany preparat antykoncepcyjny i jednocześnie prowadziły regularne życie seksualne. Im niższa wartość wskaźnika, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji.

Podstawowe metody zapobiegania ciąży

Jedną z najprostszych metod zapobiegania ciąży jest antykoncepcja naturalna. Polega ona na stałej obserwacji śluzu pochwowego i temperatury ciała kobiety, przez co można odczytać informację kiedy wystąpią dni płodne. Sekret metody polega na ich wyłapaniu i zastosowaniu w tym czasie wstrzemięźliwości seksualnej.

Kolejnym sposobem jest antykoncepcja mechaniczna. Jej celem jest uniemożliwienie przedostania się nasienia do dróg rodnych kobiety. Metoda polega na stosowaniu prezerwatyw, błon dopochwowych czy specjalnych kapturków, które mają za zadanie odizolować spermę od pochwy. Skuteczność tej techniki nie jest jednak dostatecznie wysoka, ponieważ delikatne struktury osłon mogą pęknąć podczas stosunku.

Jest jeszcze antykoncepcja chemiczna. Polega ona na zastosowaniu środków plemnikobójczych, które dezaktywują plemniki. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej pianki, kremy, żele oraz gąbki dopochwowe.

Antykoncepcja hormonalna – popularna i skuteczna

To metoda, która daje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Polega ona na dostarczeniu do organizmu żeńskich hormonów, które powodują wstrzymanie dojrzewania pęcherzyka jajowego. Dzięki technice, można opóźnić okres i niemal całkowicie zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą. Antykoncepcja hormonalna może mieć jednak skutki uboczne, takie jak migrena, spadek libido, nudności i wymioty, trądzik czy wzrost wagi.

Istnieje wiele metod użycia antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej stosowane są:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • krążki dopochwowe i wkładki domaciczne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • implanty antykoncepcyjne,
  • zastrzyki hormonalne.

Korzystając z naszej strony heals.pl, można skonsultować się z lekarzem i dobrać najlepszą metodę antykoncepcyjną dla siebie. W ten sposób partnerzy będą mieć pewność, że nic nieplanowanego nie stanie się podczas ich stosunku. Zgłoś się do nas i dobierz najlepsze metody antykoncepcyjne dla swojego organizmu!

Zamów e-receptę na heals.pl!