Kategorie
Bez kategorii

Co na trądzik?

Ten uciążliwy problem dotyka szczególnie młode osoby. Mowa o trądziku, który może wpłynąć na zaburzenie estetyki twarzy.  U niektórych choroba praktycznie nie występuje, inni muszą zmagać się z jej efektami przez długi czas. I choć jest to nieodłączny element naszego życia, związany z procesami dojrzewania, może on jednocześnie stanowić spory problem w wieku dorosłym. Skąd dokładnie bierze się trądzik? Nie daj się chorobie, bo można zniwelować jej wpływ!

Trądzik pospolity – co to za choroba?

To jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Z badań wynika, że 4/5 kobiet i mężczyzn w swoim życiu miały do czynienia z uciążliwymi pryszczami, które pojawiają się głównie na skórze twarzy. Zwykle ich występowanie związane jest ze strefą T, obejmującą takie obszary jak czoło, nos i brodę.

Trądzik najczęściej występuje w wieku dojrzewania i związany jest wtedy ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w obrębie organizmu. Problem ten w podobnym stopniu dotyka chłopców i dziewczynki. U niektórych, trądzik nie przechodzi jednak wraz z przejściem okresu dojrzewania. Oznacza to  problemy ze zdrowiem skóry, które wynikają z nadmiernym wytwarzaniem łoju w gruczołach łojowych oraz rogowaceniem komórek w kanałach wyprowadzających tę substancję. W efekcie powstają zaczerwienienia sygnalizujące stany zapalne gruczołów łojowych oraz czerwone i bolesne grudki na skórze, potocznie zwane pryszczami.

Kremy i żele – najpopularniejsze do zwalczania trądziku

Ich zaletą jest przede wszystkim wygoda podczas stosowania – w tym przypadku wystarczy nanieść niewielką ilość preparatu na pryszcze zgodnie ze wskazaniami producenta. W składzie żeli znajdują się substancje czynne, które mają na celu spowolnienie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za nieregularną produkcję łoju skórnego.

Na rynku dostępne są zarówno preparaty z antybiotykiem sprzedawane na receptę, jak i żele oraz kremy, które można kupić bez konsultacji z lekarzem. Pewniejszym sposobem na wyleczenie jest jednak bezpośredni kontakt ze specjalistą, który dobierze najlepsze preparaty. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, kontaktując się z naszymi specjalistami poprzez wypełnienie formularza na stronie. Wypełnij ankietę na stronie heals.pl i skonsultuj się z naszym doświadczonym lekarzem!

Są również inne metody na pryszcze…

Do zwalczania trądziku można wykorzystać także specjalne proszki. Sporządza się z nich roztwór do stosowania na skórę, który zawiera erytromycyjnę oraz octan cynku. Preparaty świetnie sprawdzają się do miejscowego leczenia umiarkowanych i ciężkich przypadków pryszczy, choć na efekty działania środka trzeba poczekać niekiedy kilkanaście dni.

Istnieje także lek na trądzik w formie tabletek. Lymecylina udostępniana w formie pigułek podawanych doustnie jest skutecznym antybiotykiem pozwalającym zwalczenie pryszczy o średnim i dużym nasileniu. Preparat znajduje także zastosowanie do leczenia trądziku różowatego.

Zamów e-receptę na heals.pl!